Sklepiki szkolne – Od 1 września wchodzi nowa lista produktów

Od 1 września 2016 roku Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy poprzedników i pozwala na sprzedawanie większej gamy produktów w szkołach.

Zgodnie z rozporządzeniem od nowego roku szkolnego w sklepikach możliwe będzie kupienie kanapek na bazie pieczywa jasnego, razowego i pełnoziarnistego (resort dopuszcza mąki o różnym stopniu oczyszczenia, ale nie może być to pieczywo mrożone), sałatek, mleka i produktów mlecznych, warzyw i owoców, a także niektórych napojów, o ile nie mają w składzie zbyt dużo cukru. Oczywiście w ofercie może się pojawić woda – źródlana, stołowa i mineralna.

Wykaz wyrobów dopuszczonych do sprzedaży:

Pieczywo, pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, kanapki, sałatki i surówki, mleko, napoje zastępujące mleko (napój sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy, jaglany, kokosowy lub migdałowy), produkty mleczne, zbożowe produkty śniadaniowe, warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce, orzechy, nasiona, soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne, przeciery i musy, koktajle, woda mineralna, źródlana i stołowa, bezcukrowe gumy do żucia, napoje przygotowane na miejscu, czekolada gorzka 70%, inne.

„W przygotowaniu kanapek należy pamiętać o ograniczaniu dodatku soli, majonezu, sosów instant, sosów na bazie śmietany na rzecz świeżych/suszonych ziół lub przypraw. Ponadto należy zadbać o dodatek warzyw lub owoców, co nie tylko zwiększa wartość odżywczą kanapki, ale także wpływa na potencjał antyoksydacyjny diety” – radzi Ministerstwo. Jednocześnie nie zakazuje stosowania sosów, a rekomenduje ich ograniczanie.

Czego z kolei w szkołach nie będzie? Wciąż dzieci nie będą mogły kupić – a sprzedawcy oferować – żadnych batonów, chipsów i słodzonych napojów gazowanych, w tym napojów energetycznych.

Resort zostawił jeszcze jedną furtkę właścicielom sklepów. W rozporządzeniu mowa jest również o „innych produktach”. Może być to w zasadzie wszystko, chociaż takie produkty również muszą spełniać wymagania dotyczące wartości odżywczych.

Źródło: http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/sklepiki-szkolne-znow-czekaja-zmiany-od-1,94,0,2127454.html